فعالیت مجازی ۱۱۰ کتابخانه پایتخت در بحران کرونا

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به نقل از همشهری آنلاین، مدیریت امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این ایام برنامه‌های متنوعی را تدارک دید. در این باره با ایمان کرد مدیر امور کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی گفت‌وگو کرده‌ایم. 
به منظور پیشگیری از ویروس کرونا کتابخانه‌های فعال در ایام نوروز تعطیل بوده‌اند و این سابقه نداشته است. آیا برای فعالیت کتابخانه‌ها تمهیدات و برنامه‌هایی اندیشیده شده است؟
جشنواره «ماهی حوض قصه‌ها» ویژه کودک و نوجوان، برنامه‌های استقبال از بهار در ۱۱۰ کتابخانه عمومی، مراسم رونمایی از کتاب‌ها، فرهنگ‌سرای سیار با عنوان اتوبوس کتابگرد هدهد در مناطق محروم اطراف تهران و ارسال کتاب برای افراد کم‌توان و نابینایان از جمله برنامه‌هایی بود که امسال برگزار نشدند. در سال جدید و با توجه به شرایط بحرانی این روزها تمرکز ما بر برگزاری برنامه‌های مجازی برای اعضای کتابخانه‌هاست. تلاقی نوروز امسال با ماه شعبان دلیلی شد که یک سری از برنامه‌ها را به صورت مناسبتی در اعیاد به صورت مجازی برگزار کنیم. 
برنامه‌های مجازی چگونه اجرا و اطلاع‌رسانی شده‌اند؟
خوشبختانه با تعاملی که اعضای فعال کتابخانه‌ها با مدیران کتابخانه داشته‌اند، توانسته‌ایم برنامه‌ها را به خوبی در ایام نوروز برای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از اعضای کتابخانه‌ها برگزار کنیم. عمده فعالیت‌ها در روزهای کرونایی و نوروز در قالب مسابقات کتابخوانی بوده و مهم‌ترین آنها مسابقه «معیشت مؤمنانه» است که حدود ۳ هزار نفر در مسابقه شرکت کرده‌اند. کتابخانه دیجیتال با حدود هزار جلد کتاب و استفاده هزار نفر در روز به نشانی www.dtlib.ir  و نشانی اینستاگرام tehran_library در اختیار علاقه‌مندان به کتاب قرار گرفت. کتابخانه صوتی بیش از ۱۰ هزار جلد کتاب دارد. برای استفاده از این کتاب‌ها اعضای کتابخانه‌های عمومی می‌توانستند به سایت کتابخانه دیجیتال www.dtlib.ir مراجعه وکتاب مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند. اقدامات اخیر در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها صورت گرفت و برای آینده ارائه خدمات در قالب مسابقات موضوعی و مناسبتی اجرا می‌شود.
با توجه به استقبال شهروندان از خدمات مجازی، آیا مسابقه هم برگزار خواهید کرد؟
شرکت ۳ هزار نفری شهروندان در مسابقه قبل و استفاده از کتابخانه‌های دیجیتال و صوتی، ما را به برگزاری مسابقات کتاب و کتابخوانی در حوزه مجازی تشویق کرد. استقبال مردم دلیل انگیزه تداوم برنامه‌های آتی در ماه‌های شعبان و رمضان شد. مسابقه مجازی کتابخوانی به مناسبت میلاد امام زمان(عج) و نیمه شعبان بر اساس کتاب «خورشید مغرب» به نویسندگی محمدرضا حکیمی در فضای مجازی آغاز شد و شرکت‌کنندگان تا پایان فروردین ماه فرصت دارند با بارگیری و مطالعه کتاب، جواب سؤالات را به سامانه پیامکی  ۲۰۰۰۱۸۳۷۴۵ ارسال کنند. برای ماه مبارک رمضان نیز مسابقه کتابخوانی بر اساس کتاب «مجادله» خواهیم داشت و به زودی شرایط حضور در مسابقه توسط همکاران در فضای مجازی اطلاع‌رسانی خواهد شد. برنامه مهم دیگر در این ایام رونمایی کتاب به صورت مجازی است. نخستین مراسم مجازی رونمایی کتاب در اواخر فروردین ماه برگزار و توسط نویسندگان به صورت آنلاین دور هم خوانی و نقد و بررسی می‌شود. کتابخانه‌های عمومی شهرداری تهران با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نکات ایمنی در حال فعالیت هستند. ما و همکارانمان در ۱۱۰ کتابخانه عمومی امید به برگشت شرایط عادی و روزهای بدون ویروس داریم تا بار دیگر شاهد حضور شهروندان در کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *