شیفتگان کتاب

با مرور کوتاهی از تاریخ هشت سالۀ دفاع مقدس درمی‌یابیم؛ «کتاب و کتابخوانی» حوزۀ مورد علاقه و دغدغۀ بسیاری از شهدای عزیز بوده است. رزمندگان اسلام متأثر از این همّت و سنت، هم در زمانی که به تحصیل اشتغال داشته‌اند و هم در گاه جهاد و رزم، به مطالعه اهتمام داشته و دیگران را به فرهنگ کتابخوانی و کتاب‌دوستی توصیه و تشویق نموده‌اند.
روایات بسیاری دربارۀ شهدای دفاع مقدس نقل شده که می‌گوید: چنانچه وجهی به دست می‌آوردند، آن را در خرید کتاب و مطالعه هزینه می‌کردند. با کتاب‌های خاک خورده، کتابخانه درست می‌کردند و جوانان و نوجوانان را با کتاب و مطالعه آشنا می‌کردند. کتاب را بهترین هدیه دانسته و به هر وجه ممکن در ترویج کتابخوانی تلاش می‌نمودند.
امروز برای ملتی که می‌خواهد راه شهیدان خود را پاس دارد و به آنان اقتدا کند، آگاهی از سبک زندگی و خصوصیات و رفتارهای فرهنگی شهدا، بسیار مهم است. در این میان امّا،تصور نمی‌شد که خاطرات بسیاری از مطالعه و کتابخوانیِ شهدا موجود باشد.
مدیریت کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی بنا دارد، به مناسبت هفته دفاع مقدس، برخی از این روایات را که بیانگر سیرۀ کتابخوانیِ شهداست، به صورت فتوکیلیپ در اختیار علاقه مندان قرار داده است.
  • برای مشاهده کلیپ این برنامه در آپارات مدیریت کتابخانه ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی اینجا  کلیک نمایید و یا به صفحه اینستاگرام این مدیریت  به آدرس https://www.instagram.com/tehran_library مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *